Wpisy z Grudzień 2012

Spodnie świętego Mikołaja

Spodnie świętego Mikołaja Spodnie maja chronić i ogrzewać przede wszystkim nogi i kolana świętego Mikołaja. Jego płaszcz jest dość krótki dlatego spodnie m7szą być wyjątkowo ciepłe aby nie zmarzł.. spodnie składają się z nogawek czyli pojedynczych części zszytych ze sobą. Nogawki zakłada się każdą na jedną nogę. W każdych spodniach dominuje zapięcie. Może być ono wykonane w formie rozporka czyli metalowego wykończenia na suwak oraz w formie guzików. W spodnich występują również kieszenie. Kieszenie to rodzaj dodatkowego materiału wszytego do spodni po to aby można było w nim trzymać dłonie lub inne drobne przedmioty. Ilość kieszeni uzależniona jest. od rodzaju spodni. Spodnie świętego Mikołaja mą zawsze czerwony kolor tak jak reszta jego stroju i nie posiadają wielu kieszeni ponieważ wszystkie przedmioty Mikołaj przenosi w swoim worku na prezenty. Spodnie jaki cala resztę stroju Mikołajowi szyje zawsze pani mikołajkowa. Najważniejsze jest w nich to aby chroniły od zimna i miały charakterystyczny kolor.

Boże Narodzenie i Wielkanoc

Boże Narodzenie i Wielkanoc Boże Narodzenie to święto szczególne. Choć ma ono charakter religijny, obchodzone jest nawet przez tych, którzy od religii trzymają się jak najbardziej z daleka. Współcześnie jest to bowiem przede wszystkim najważniejsze święto rodzinne, w którym chodzi przede wszystkim o wspólnie spędzony w gronie rodzinnym czas. Oczywiście Boże Narodzenie obchodzone jest nie tylko w domowym zaciszu. Już na długo przed samym świętem, wszystkie ulice miast i wiosek przystrojone są odświętnymi ozdobami, zaś choinki stoją praktycznie na każdym placyku. Wyjątkowo poważnie podchodzą również do świątecznego okresu wszyscy sklepikarze – ich witryny oraz wnętrza centrów handlowych są przystrojone przez cały grudzień, gdyż święta Bożego Narodzenia to dla nich okres wyjątkowo korzystny. Ma to związek oczywiście z jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji – kupowaniem i obdarowywaniem się prezentów. Inną, równie ważną tradycją, jest bożonarodzeniowa kolacja, która rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką. Choć Wielkanoc nie jest tak popularnym świętem, jak Boże Narodzenie – jest to najważniejsze święto chrześcijańskie. Zostało ono bowiem ustanowione na pamiątkę śmierci na krzyżu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Samą Wielkanoc poprzedza tak zwany Wielki Tydzień. Jest to okres, podczas którego chrześcijanie przygotowują się do obchodu tych świąt. Bardzo kolorową tradycję ma Niedziela Palmowa – wówczas w kościołach gromadzą się wierni, trzymający mniejsze lub większe – czasem wyjątkowo barwne i urozmaicone, specjalnie przygotowane “palmy”. Sama Wielkanoc, choć również uznawana jest za święto rodzinne, nie jest tak popularna jak Boże Narodzenie – co ma związek pewnie z tradycją obdarowywania się prezentami, która stanowi dla dzieci najważniejszy element bożonarodzeniowy. Wielkanoc to jednak również uroczyste śniadanie, podczas którego spożywamy tak zwaną święconkę, czyli zawartość wielkanocnego koszyczka, zaś po tym święcie przychodzi słynny Lany Poniedziałek, znienawidzony przez wiele dziewcząt, za to wyjątkowo lubiany przez chłopców.

Popularne bombki

Popularne bombki Bombki są najczęściej kupowana ozdoba, kupowana, ponieważ nie można wykonać ich samemu. Maja one charakterystyczny okrągły kształt i są wykonane z materiału, do którego nie mamy dostępu. Najczęściej bombki wykonuje się ze szkła lub plastiku. Te pierwsze są najpierw wydmuchiwane przez odpowiednią osobę zajmująca się tym fachem. Wydmuchiwanie bombki ma na celu nadanie jej odpowiedniego kształtu oraz wielkości, następny etap to ozdabianie. Najczęściej do ozdabiania służą farby do szkła lub brokat i specjalny klej. Większość bombek jest dekorowana mechanicznie, ale zdarzają się bombki wykonane własnoręcznie. To najczęściej ogromne bąki nienadające się do powieszenia na choinkę a jedynie do położenia na stole na specjalnym stoiku. Bombki są ozdoba każdej choinki. Bombki plastikowe są równie pięknie zdobione, co szklane, ale maja jeszcze jedną dodatkowa zaletę a mianowicie nie tłuką się. Plastik, z którego są wykonane pod wpływem zderzenia z powierzchnią twarda jedynie odbija się o nią, ale nie niszczy. Bąki takie mogą jedynie ulec lekkiej deformacji.

Lanie wodą i święconka

Lanie wodą i święconka Lanie woda jest to jedna z tradycji. Lanie woda odbywa się zazwyczaj w poniedziałek, dlatego też nosi nazwę lanego poniedziałku. Lanie wodą jest jednym ze zwyczajów, który kojarzy się właśnie z okresem wielkanocnym. W tym czasie każdy przygotowuje się do tej zabawy, czyli szykuje przedmioty do lania oraz odpowiednie ubrania. Jeśli pogoda dopisuje jest to ogromna frajda i można polewać się woda na ubranie, jeśli natomiast jest zimno trzeba zakładać płaszcze przeciwdeszczowe alby zapobiec wszelkim przeziębieniom i chorobom. Najczęściej jest tak ze lanie się wodą zaczyna się do wczesnych godzin rannych leją się zarówno młodzi jak i starsi, ponieważ jest to ogromna zabawa i radość dla wszystkich. Dorośli do lania się używają bardziej sprecyzowanych środków, czyli wiaderek mają one większą pojemność i łatwiej nabierają wodę, natomiast mali członkowie lanego poniedziałku wybierają sikawki, czyli malutkie przedmioty napełnione woda. Lany poniedziałek jest stalą zabawa wielkanocną, ale odbywa się tylko raz w roku. Święconka to inaczej pokarmy., Nazwa wzięła się od czynność, jaką należy wykonać z pokarmami, czyli je poświęcić w kościele. A każdy wierzący wykonuje taką czynność. Należy wiec na początku wykonać taką święconkę, co nie jest trudnym zadaniem a następnie zanieść ja do kościoła. Tam dobywa się uroczystość poświęcenia. Nie jest zwyczajna msza, ponieważ chodzi tutaj zupełnie o coś innego, czyli o poświecenie pokarmu woda święconą. Tym celu modlitwa jest bardzo krótka ksiądz wita się ze zgromadzonymi a następnie prosi o podanie święconek i świeci je. Do tego rodzaju czynności stosuje tak zwaną miotełkę oraz wodę święconą. Po każdym pokropieniu woda przybyli do kościoła ludzie wykonują znak krzyża. Święcenia w kościele są bardzo często, ponieważ księża są dość elastyczni i chcą dostosować się do ludzi, czyli średnio odbywają się, co pół godziny tak, aby każdy tym dniu zdążył takie świecenie wykonać. Dawniej pokarmy świecono na stołach w kościele obecnie jednak każdy trzyma je w dłoni boi się jest ich bardzo dużo.

  • O serwisie

    Święta, święta i po świętach... tak właśnie mówi prastare powiedzenie. Ale czy głosi ono prawdę? Wszak po każdym święcie przychodzi następne - tuż po świętach Bożego Narodzenia mamy Sylwestra, po nim zaś przychodzą kolejne dni świąteczne - Nowy Rok, dzień babci, dzień dziadka i inne. Święta to oczywiście czas uroczysty. W dniach świątecznych, w zależności od charakteru, bawimy się lub pogrążamy w zadumie. Święta typowo nastawione na zabawę to na przykład Sylwester, kiedy imprezy odbywają się praktycznie wszędzie. Z kolei dzień wszystkich świętych i święto zmarłych to dni, kiedy nie odbywają się żadne zabawy, podobnie jak w okresie wielkanocnym.

Niektóre święta wiążą się z wręczaniem sobie prezentów - jak na przykład Boże Narodzenie, dzień świętego mikołaja czy dwa najpopularniejsze dni świąteczne - urodziny i imieniny. Choć bowiem urodziny i imieniny obchodzimy tylko raz w roku, to codziennie kto inny obchodzi to święto, dlatego zawsze natrafi się jakaś okazja, aby je świętować. Urodziny należą natomiast do najprzyjemniejszych świąt.