Wpisy z Styczeń 2013

Dzień kobiet

Dzień kobiet Dzień kobiet to jedno z najpopularniejszych świeckich świąt w naszym kraju. Jego geneza faktycznie jest świecka – w przekonaniu wielu osób zaś dodatkowo związana z socjalistycznym reżimem. Zostało ono bowiem ustanowione na pamiątkę strajku w rosyjskich fabrykach, w których bolszewickie kobiety odmówiły wykonywania pracy. Przez wiele lat dzień kobiet związany był z wręczaniem wszystkim znanym kobietom goździków, które dzięki temu stały się jednym z symboli socjalizmu. Do dziś wiele organizacji (młodzieżowych i nie tylko) wręcza w tym dniu różnym paniom goździki. Dziś oczywiście dzień ten kojarzy się również z kwiatami, jednak goździki zastąpiły wszelkie inne ich gatunki. W dniu kobiet swoje święto mają wszystkie panie, niezależnie od swojego wieku – zarówno małe przedszkolanki, jak i dojrzałe kobiety, a także sędziwe babcie. Oczywiście własne święto mają nie tylko kobiety – również mężczyźni mają swój dzień, choć nazywa się on dzień chłopaka, a przez to ma jakby mniejszą rangę od bardziej “poważnego” dnia kobiet.

Zaduszki

Zaduszki Dzień zaduszny to dzień poświęcony pamięci o bliskich zmarłych i najczęściej spędzany na cmentarzach przy ich grobach. Są to słynne dziady opisywane przez Mickiewicza, organizowane dla duchów i dusz by je pożywić i zapewnić ukojenie. Do dziś takie zwyczaje przetrwały na Litwie, gdzie zostawia się na grobach jedzenie. W Polsce pozostał raczej zwyczaj zapalania świec, zniczy na grobach i ustawiania kwiatów. Potrawy zostawiane na grobach były specjalne na te okazję: mak, wódka, kasze, bób, chleb bowiem wierzono, że mają one moc magiczną tak jak magiczny jest świat zmarłych. Rozpalano tez wielkie ogniska by dusze mogły trafić łatwo do jedzenia a pozostałością tych ognisk są znicze. Dziś ogień ten tłumaczy się jako światło Chrystusa wskazujące zmarłym drogę do nieba. Dzień zaduszny był czasem uczty ale w szczególnym nastroju oczekiwania, że dusze uwolnią się z ziemskiej wędrówki i z cierpienia odpokutowywanych grzechów i znajda swój spokój a my na ziemi mamy obowiązek im w tym dopomóc. Był to wyraz szczególnego zobowiązania żyjących wobec duchów i dusz z czym wiążą się także inne zwyczaje w ciągu całego roku.

Czas świąteczny

Czas świąteczny Czas świąteczny to na ogół czas, w którym każdy staje się dla innych milszy, ponieważ jak to się mówi ogarnia nas specjalna świąteczne atmosfera miłości i radości, która potrafi nawet najtwardsze serca rozjaśnić i napełnić miłością. Dlatego czasami na czas świąteczny nazywany jest okresem cudów i oczywiście nie jest to nazywane pod kątem tego, że na świecie zaczynają dziać się cuda, ale bardziej chodzi tutaj o to, że ludzie potrafią się bardzo zmienić i to jasna sprawa na plus i to właśnie jest ten cud. Czasami jest to negatywna zmiana, ale raczej częściej się zauważa poprawę człowieka pod wieloma względami. Czasami możemy pod wpływem świąt dokonywać naprawdę heroicznych czynów, co powoduje, że człowiek staje lepszy i jasna sprawa, że momentalnie zostaje wielką osobom w oczach innych otaczających do ludzi. Czas świąteczny to również czas prezentów, czyli ludzie pragną uszczęśliwiać się nawzajem, a więc wychodzą na wierzch same najlepsze cechy ludzkiego charakteru, co może powodować, że święta to naprawdę piękny i specjalny okres. Czyszczenie żyrandola to czynność związana z jego oczyszczaniem. Żyrandol znajduje się każdym pokoju, jest on rodzajem obudowy na żarówkę alby nie świeciła tak jasno. Poza obudowa pełni rolę dekoracyjna. Żyrandole są zawieszane najczęściej na suficie w centralnej jego części. Żyrandole są wykonane z różnego rodzaju szkła. Mogą mieć prosta postać lub bardzo ekspresyjna. Żyrandole można kupić w każdym sklepie elektronicznym. Na święta przygotowując mieszkanie nie można zapomnieć również o tym alby je oczyścić. Na szklanych powierzchniach niezwykle szybko osiada kurz. Są one bezpośrednio połączone z prądem, dlatego dla wygody i własnego bezpieczeństwa należy zdjąć klosze i umyć je dokładnie w cieplej wodzie z dodatkiem płynu. Do mycia kloszy można zastosować zwykły płyn do naczyń. Po umyciu ich w wodzie należy je dokładnie osuszyć i zawiesić we wcześniejszym miejscu. Jeśli żyrandol nie jest mocno zabrudzony nie trzeba go demontować do umycia, jedynie przetrzeć sucha szmatką, ale w przeciwnym przypadku trzeba go zdjąć.

Gwiazda na czubku drzewka

Gwiazda na czubku drzewka Symbol gwiazdy Betlejemskiej musi się również znaleźć na naszej choince. To jest oczywiście jedna z wielu tradycji, jaka panuje w naszych polskich domach, ponieważ my jako naród jesteśmy bardzo religijni musimy oddawać cześć naszemu Bogu i oczywiście oddawać należny szacunek naszym tradycjom, które p[przechodzą z dziada na syna. Ludzie muszą czasami przypominać młodszym pokoleniom o różnych tradycjach, ponieważ niestety zapominamy o tym, co było kiedyś ważne. W każdym domu na święta powinna się znaleźć choinka, która jest ładnie przystrojona. Oczywiście na czubku powinien znaleźć się symbol gwiazdy betlejemskiej, a jest to gwiazda, która prowadziła trzech mędrców do stajenki, w której narodził się Chrystus. Jest to tradycja, którą bardzo chętnie się powtarza co roku, ponieważ bardzo dobrze się ona kojarzy i to nie tylko nam ale wszystkim ludziom, którzy wierzą w Chrystusa i chrześcijaństwo. Niekiedy wykończenie choinki jest bardzo wielkie i trzeba czubek dodatkowo wzmacniać, ale to rzadkość.

  • O serwisie

    Święta, święta i po świętach... tak właśnie mówi prastare powiedzenie. Ale czy głosi ono prawdę? Wszak po każdym święcie przychodzi następne - tuż po świętach Bożego Narodzenia mamy Sylwestra, po nim zaś przychodzą kolejne dni świąteczne - Nowy Rok, dzień babci, dzień dziadka i inne. Święta to oczywiście czas uroczysty. W dniach świątecznych, w zależności od charakteru, bawimy się lub pogrążamy w zadumie. Święta typowo nastawione na zabawę to na przykład Sylwester, kiedy imprezy odbywają się praktycznie wszędzie. Z kolei dzień wszystkich świętych i święto zmarłych to dni, kiedy nie odbywają się żadne zabawy, podobnie jak w okresie wielkanocnym.

Niektóre święta wiążą się z wręczaniem sobie prezentów - jak na przykład Boże Narodzenie, dzień świętego mikołaja czy dwa najpopularniejsze dni świąteczne - urodziny i imieniny. Choć bowiem urodziny i imieniny obchodzimy tylko raz w roku, to codziennie kto inny obchodzi to święto, dlatego zawsze natrafi się jakaś okazja, aby je świętować. Urodziny należą natomiast do najprzyjemniejszych świąt.