Archiwum kategorii "Boże Narodzenie"

Choinka

Choinka Choinka jako pozytywne drzewko, które wszystkim kojarzy się jedynie z świętami i oczywiście z prezentami. Ludzie bardzo lubią prezenty, ponieważ są one miłe i potrafią każdemu poprawić humor. Oczywiście choinki nie stoją w domach cały rok, ale jedynie około miesiąca, tak jak trwają święta. Choinka to nic innego jak drzewo rosnące w lasach. Jest to drzewo z rodziny iglastych, a więc co za tym idzie nie gubi swoich igieł na zimę i co najważniejsze nie traci koloru, dzięki czemu cieszy nas ludzi swoim zielonym kolorem przez cały okrągły rok. Ludzie muszą w końcu się trochę zastanowić nad tym, co robią i przestać nadmiernie wycinać lasy, ponieważ z całą pewności w późniejszym terminie zaszkodzi to i nam ludziom, którzy nie wycinamy drzew, ale korzystamy na tym, że inni to robią. Chinki jednak najczęściej są kupowane przez ludzi ze specjalnych szkółek, które są nastawione na hodowlę tych drzew, a sprzedają je tylko raz do roku, ale za to w bardzo dużej ilości. Oczywiście nie wolno samemu wycinać choinek z lasu. Choinka jest zielonym drzewkiem, które rośnie najczęściej w lesie, ale też w naszych ogródkach. Choinka jest uznawana za symbol świąt bożego narodzenia. Choinki nalezą do drzew iglastych, ponieważ zamiast liści posiadają liczne igiełki. Choinkę ubiera się na święta, ludzie czynność tą wykonują z dużym wyprzedzeniem albo dopiero w dniu świąt. Drzewko to ubierają najczęściej dorośli wraz z dziećmi. Na choinkę alby ja ozdobić zakłada się różne ozdoby. Ozdoby takie można kupić lub wykonać samodzielnie. Na święta choinka może być żywa, czyli zasadzona w doniczce, takie drzewko należy regularnie podlewać i dbać o nie, ponieważ szybko gubi igły. Wyróżniamy także choinki sztuczne te z kolei nadawaj się od wielokrotnego użytku, wystarczy je tylko trochę odświeżyć. Choinki takie maja jednak jedna dużą wadę a mianowicie nie pachną. Chinka sztuczna składa się z podstawy, środka i trzonu, na którym zakłada się gwiazdę betlejemska. Choinkę sztuczną można najczęściej kupić w sklepie lub markecie.

Nasza choinka

Nasza choinka Drzewko z prezentami, oczywiście na choince nie rosną prezenty, ale znajdują się pod nimi. Jasna sprawa, że aby pod choinką znalazły się prezenty to najpierw ktoś je musi tam włożyć, a dzięki temu inna osoba, będzie bardzo szczęśliwa, oczywiście ta osoba, której imię znajdzie się na paczce. Czasami możemy oczywiście dostać prezenty od wielu ludzi, co będzie jeszcze bardziej przyjemne i wtedy święta wydadzą nam się jeszcze piękniejsze. Oczywiście prezenty dostając trzeba też dać jakiś upominek osobom innym, ponieważ nie można być samolubem. Czasami pod choinką może się znajdować rózga, a jest to prezent od Mikołaja dla niegrzecznych dzieci, które najczęściej nie słuchały rodziców i zasłużyły jedynie na lanie rózgą. Chinka to zazwyczaj niewielkie drzewko, które jest kupowane przez domowników, aby mogło ozdobić nasze pomieszczenia, a poza tym musi ono być wstawione, ponieważ taka panuje u nas tradycja. Choinki zawsze się przyozdabia, na przykład można na nich zawiesić bombki, które bardzo ładnie wyglądają.

Łańcuchy i wata

Łańcuchy i wata Pozwalają na upiększenie choinki i to nie tylko w małym stopniu, ale przede wszystkim w stopniu znacznym, ponieważ łańcuch najczęściej są wykonywane z materiałów bardzo błyszczących, co w połączeniu z lampkami zamontowanymi na choince daje bardzo ładny mieniący się efekt. Czasami jak mamy dużo łańcuchów na choince to możemy ją opleść do dokoła w sposób spiralny, co dodaje naprawdę dużo uroku naszej choince. Łańcuchy są często pracą domową, jaką zadają dzieciom nauczyciele najczęściej na lekcjach plastyki. Jeżeli chcemy wykonywać łańcuch własnoręcznie to jedyne, co potrzebujemy to kolorowy papier, nożyczki i trochę kleju. Wygląda to mniej więcej tak, że kolorowy papier tniemy w paski. Następnie smarujemy koniec takiego paska klejem i przyklejamy go do drugiego końca tego samego pasa, w taki sposób otrzymujemy kółko. Bierzemy następny pasek i przekładamy go przez nasze kółko i ponownie sklejamy końce i w tai sposób powstaje nam łańcuch, a jaki on będzie długi zależy oczywiście od tego jak starczy nam papieru. Imitacja śniegu na naszym drzewku to między innymi położenie na gałęzi drzewka, czyli choinki waty, którą z resztą możemy kupić niemalże w każdym sklepie, a już na pewno w aptece. Oczywiście ludzie lubią, aby święta było jak najpiękniej i zaczynają robić wszystko, aby tak było. Drzewka świąteczne, czyli potocznie nazywane choinki są oczywiście umieszczane w naszych domach, czyli albo musimy ściąć drzewo z lasu i zabić je wstawiając do domu, albo kupić drzewko, które jest sztuczne, najczęściej wykonane z plastiku i wtedy nie będziemy musieli niszczyć żywej rośliny. Jednak w przypadku drzewek sztucznych nigdy one nie będą tak piękne jak drzewka żywe, ponieważ zawsze będzie im brakowało kilku cech, chociażby nawet zapachu. Położenie waty naprawdę pomaga w zrobieniu naszego drzewka trochę bardziej naturalnego, ponieważ najczęściej podczas świąt na zewnątrz naszego domu leży śnieg, a więc my musimy zrobić coś w podobnie i w tym przypadku wata się doskonale sprawdza. Oczywiście nie należy przesadzać.

Strój świętego Mikołaja

Strój świętego Mikołaja Stroje mogą być przeróżne najczęściej zakładamy je na specjalne okazje. Stroje można uszyć samodzielnie lub kupić. W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko jeśli zaopatrzymy się w materiał w kolorze czerwonym i odpowiednio go zszyjemy. Do szycia używa się igły i nici, jednak w tym przypadku lepsze wydaje się być szycie mechaniczne czyli poprzez maszynę do szycia. Strój oprócz szycia można uzyskać w skalach lub wypożyczalniach za określoną opłata. Struj świętego Mikołaja jest specjalnym strojem ponieważ symbolizuje święta jest ich oznaka tak jak śnieg. Święty Mikołaj pełni bardzo ważną funkcję ponieważ rozdaje prezenty dzieciom. Dlatego oprócz przebrania musi mieć jeszcze ogromny czerwony worek. stroje maja pewien podział, dzielimy je na te eleganckie oraz te śmieszne. Eleganckie stroje zakładane są na przyjęcia, dla kobiet są to kreacje dla mężczyzn smokingi. Z kolei te śmieszne najczęściej zakładają dzieci na różnego rodzaju bale przebierańców. Strój świętego Mikołaja jest jedyny w swoim rodzaju i nosić go może jedynie dorosła osoba. Święty Mikołaj to człowiek roznoszący prezenty. W czasie świat wiele osób przebiera się za niego zakładając strój Mikołaja oraz sztuczną brodę. Jednak dzieci bardzo szybko rozpoznają że osoba taka jest w przebraniu. Prawdziwy święty Mikołaj mieszka w Laponii, czyli miejscu gdzie jest bardzo zimno i ciągle pada śnieg. Dawniej Mikołaja przedstawiano jako osobę w długich czerwonych szatach obecnie kolor stroju się nie zmienił, ale z szaty przeszedł na spodnie oraz gruby płaszcz. Każdy święty Mikołaj ma swoje atrybuty mianowicie ma gruby brzuszek oraz długą siwa brodę. Po brodzie tej dzieci sprawdzają jego oryginalność. Zadaniem Mikołaja jest rozdawanie prezentów ale tylko tym dzieciom które były grzeczne, inne dostają rózgę czyli gałązkę. Mikołaj roznosi prezenty wchodząc do każdego domu przez komin. W przemieszaniu się na inne miejsca pomaga mu zaprzęg reniferów które ciągną sanie. Święty Mikołaj ma też swoich pomocników, są nimi elfy oraz skrzaty które pakują zabawki przeznaczone dla dzieci.

  • O serwisie

    Święta, święta i po świętach... tak właśnie mówi prastare powiedzenie. Ale czy głosi ono prawdę? Wszak po każdym święcie przychodzi następne - tuż po świętach Bożego Narodzenia mamy Sylwestra, po nim zaś przychodzą kolejne dni świąteczne - Nowy Rok, dzień babci, dzień dziadka i inne. Święta to oczywiście czas uroczysty. W dniach świątecznych, w zależności od charakteru, bawimy się lub pogrążamy w zadumie. Święta typowo nastawione na zabawę to na przykład Sylwester, kiedy imprezy odbywają się praktycznie wszędzie. Z kolei dzień wszystkich świętych i święto zmarłych to dni, kiedy nie odbywają się żadne zabawy, podobnie jak w okresie wielkanocnym.

Niektóre święta wiążą się z wręczaniem sobie prezentów - jak na przykład Boże Narodzenie, dzień świętego mikołaja czy dwa najpopularniejsze dni świąteczne - urodziny i imieniny. Choć bowiem urodziny i imieniny obchodzimy tylko raz w roku, to codziennie kto inny obchodzi to święto, dlatego zawsze natrafi się jakaś okazja, aby je świętować. Urodziny należą natomiast do najprzyjemniejszych świąt.