Archiwum kategorii "Wielkanoc"

Święto kościelne

Święto kościelne Święto kościelne to takie które ustaliła właśnie ta instytucja. Kościół od dawna był bardzo ważny życiu ludzi szczególnie tych wierzących, nic wiec dziwnego że miał prawo nakładać i wyznaczać pewne święta. Świtą tych nie jest aż tak dużo ale zmuszają do określonego działania. Każdy wierzący musi się dostosować do nich i uczestniczyć we mszy ponieważ jest to jeden z warunków .święto kościelne oznacza ze w Wielkanoc każdy wierzący udaje się z pokarmami do kościoła aby ej poświecić. W tym dniu nikt nie pracuje ponieważ ma mieć czas na Jezusa. Podobnie jest podczas niedzieli ponieważ w tym czasie każdy powinien mieć wolne i pójść do kościoła jednak rzadko tak bywa i niektórzy pojawiają się w nim wyłącznie podczas świąt. Na ten czas nie tyko wierni się przygotowują do Wielkanocy ale także kościelni czyli ubierają fioletowe szaty i odpowiednio zdobią ołtarz wszystko to aby zachować odświętny nastrój i aby kościół był piękny na taką okoliczność. W kościele jest to ogromne święto zmartwychwstania z tej okazji wystawiany jest grób Jezusa.

Boże Narodzenie i Wielkanoc

Boże Narodzenie i Wielkanoc Boże Narodzenie to święto szczególne. Choć ma ono charakter religijny, obchodzone jest nawet przez tych, którzy od religii trzymają się jak najbardziej z daleka. Współcześnie jest to bowiem przede wszystkim najważniejsze święto rodzinne, w którym chodzi przede wszystkim o wspólnie spędzony w gronie rodzinnym czas. Oczywiście Boże Narodzenie obchodzone jest nie tylko w domowym zaciszu. Już na długo przed samym świętem, wszystkie ulice miast i wiosek przystrojone są odświętnymi ozdobami, zaś choinki stoją praktycznie na każdym placyku. Wyjątkowo poważnie podchodzą również do świątecznego okresu wszyscy sklepikarze – ich witryny oraz wnętrza centrów handlowych są przystrojone przez cały grudzień, gdyż święta Bożego Narodzenia to dla nich okres wyjątkowo korzystny. Ma to związek oczywiście z jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji – kupowaniem i obdarowywaniem się prezentów. Inną, równie ważną tradycją, jest bożonarodzeniowa kolacja, która rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką. Choć Wielkanoc nie jest tak popularnym świętem, jak Boże Narodzenie – jest to najważniejsze święto chrześcijańskie. Zostało ono bowiem ustanowione na pamiątkę śmierci na krzyżu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Samą Wielkanoc poprzedza tak zwany Wielki Tydzień. Jest to okres, podczas którego chrześcijanie przygotowują się do obchodu tych świąt. Bardzo kolorową tradycję ma Niedziela Palmowa – wówczas w kościołach gromadzą się wierni, trzymający mniejsze lub większe – czasem wyjątkowo barwne i urozmaicone, specjalnie przygotowane “palmy”. Sama Wielkanoc, choć również uznawana jest za święto rodzinne, nie jest tak popularna jak Boże Narodzenie – co ma związek pewnie z tradycją obdarowywania się prezentami, która stanowi dla dzieci najważniejszy element bożonarodzeniowy. Wielkanoc to jednak również uroczyste śniadanie, podczas którego spożywamy tak zwaną święconkę, czyli zawartość wielkanocnego koszyczka, zaś po tym święcie przychodzi słynny Lany Poniedziałek, znienawidzony przez wiele dziewcząt, za to wyjątkowo lubiany przez chłopców.

Lanie wodą i święconka

Lanie wodą i święconka Lanie woda jest to jedna z tradycji. Lanie woda odbywa się zazwyczaj w poniedziałek, dlatego też nosi nazwę lanego poniedziałku. Lanie wodą jest jednym ze zwyczajów, który kojarzy się właśnie z okresem wielkanocnym. W tym czasie każdy przygotowuje się do tej zabawy, czyli szykuje przedmioty do lania oraz odpowiednie ubrania. Jeśli pogoda dopisuje jest to ogromna frajda i można polewać się woda na ubranie, jeśli natomiast jest zimno trzeba zakładać płaszcze przeciwdeszczowe alby zapobiec wszelkim przeziębieniom i chorobom. Najczęściej jest tak ze lanie się wodą zaczyna się do wczesnych godzin rannych leją się zarówno młodzi jak i starsi, ponieważ jest to ogromna zabawa i radość dla wszystkich. Dorośli do lania się używają bardziej sprecyzowanych środków, czyli wiaderek mają one większą pojemność i łatwiej nabierają wodę, natomiast mali członkowie lanego poniedziałku wybierają sikawki, czyli malutkie przedmioty napełnione woda. Lany poniedziałek jest stalą zabawa wielkanocną, ale odbywa się tylko raz w roku. Święconka to inaczej pokarmy., Nazwa wzięła się od czynność, jaką należy wykonać z pokarmami, czyli je poświęcić w kościele. A każdy wierzący wykonuje taką czynność. Należy wiec na początku wykonać taką święconkę, co nie jest trudnym zadaniem a następnie zanieść ja do kościoła. Tam dobywa się uroczystość poświęcenia. Nie jest zwyczajna msza, ponieważ chodzi tutaj zupełnie o coś innego, czyli o poświecenie pokarmu woda święconą. Tym celu modlitwa jest bardzo krótka ksiądz wita się ze zgromadzonymi a następnie prosi o podanie święconek i świeci je. Do tego rodzaju czynności stosuje tak zwaną miotełkę oraz wodę święconą. Po każdym pokropieniu woda przybyli do kościoła ludzie wykonują znak krzyża. Święcenia w kościele są bardzo często, ponieważ księża są dość elastyczni i chcą dostosować się do ludzi, czyli średnio odbywają się, co pół godziny tak, aby każdy tym dniu zdążył takie świecenie wykonać. Dawniej pokarmy świecono na stołach w kościele obecnie jednak każdy trzyma je w dłoni boi się jest ich bardzo dużo.

Wielkanoc

Wielkanoc Niedziela palmowa jest tradycyjnym uczczeniem triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy gdzie tłumy witały go palmowymi gałązkami. W Polsce palmy robiło się z różnych zielonych gałązek, z wierzby, z kolorowych kwiatów, bukszpanu. Wierzono, że plama w domostwie zapewnia pomyślność i pokropiona w kościele palmą święcono obejście, stajnię, oborę, podwórko. Również z obchodami wielkiego tygodnia wiążą się pewne ludowe zwyczaje. W Wielki Czwartek kiedy milkną w kościele dzwony i organy a używa się kołatek młodzi chłopcy biegali po wsiach z kołatkami robiąc wiele hałasu by wygnać diabła i złe moce. Wieszano tez lub palono kukłę która uosabiała zdrajcę- Judasza. W Wielka Sobotę do dziś święci się pokarmy ale nie każdy wie co one oznaczają. Jajko jest symbolem życia dlatego jest tak strojnie malowane i przyozdabiane we wszystkich regionach. Inne pokarmy miały zapewnić ich dostatek w całym roku. Jajka czasem zakopywano by pola wydały obfity plon i by odstraszyć szkodniki. W niedziele wielkanocną rozgrywały się zabawy w wybijanie, czyli stukanie się jajkami. Stoły do dziś są suto zastawione ciastami, biała kiełbasą a zawsze jest tez figurka baranka- symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Natomiast w wielkanocny poniedziałek odbywał się słynny dyngus czyli polewanie wodą, i śmigus czyli bicie gałązkami wierzbowymi panien po nogach. Wielkanoc to rodzaj święta. Święto to jest obchodzone na cześć Jezusa a dokładnej jego zmartwychwstania według podań Jezus został ukrzyżowany, ale po trzech dniach zmartwychwstał i dlatego ludzie cieszą się tym zjawiskiem i święcą pokarmy, nie są one oczywiście przypadkowe, ponieważ każdy coś symbolizuje. Wszystko musi mieć swój symbol i znak i tak jajko wkładane do święconki jest na przykład symbolem życia. Do Wielkanocy wszyscy bardzo się przygotowują, ponieważ jest to ważne święto kościelne. Na początek każdy dokładnie sprząta dom, ponieważ wszystko musi być czyste i pięknie udekorowane, czyli świątecznie, najlepiej na ta okazję odpowiednie są kaczeńce, czyli żółte kwiatki oraz borówki, czyli zielone listki dekorujące stoły i pokarmy do poświecenia. W tym dniu należy również przygotować święconkę, czyli zestaw pokarmów do poświecenia w kościele. Po poświeceniu są one spożywane następnego dnia na śniadanie wielkanocne ze wszystkimi członkami rodziny, oprócz święconki na stole króluje również jajko, które spożywa się w ogromnej ilości.

  • O serwisie

    Święta, święta i po świętach... tak właśnie mówi prastare powiedzenie. Ale czy głosi ono prawdę? Wszak po każdym święcie przychodzi następne - tuż po świętach Bożego Narodzenia mamy Sylwestra, po nim zaś przychodzą kolejne dni świąteczne - Nowy Rok, dzień babci, dzień dziadka i inne. Święta to oczywiście czas uroczysty. W dniach świątecznych, w zależności od charakteru, bawimy się lub pogrążamy w zadumie. Święta typowo nastawione na zabawę to na przykład Sylwester, kiedy imprezy odbywają się praktycznie wszędzie. Z kolei dzień wszystkich świętych i święto zmarłych to dni, kiedy nie odbywają się żadne zabawy, podobnie jak w okresie wielkanocnym.

Niektóre święta wiążą się z wręczaniem sobie prezentów - jak na przykład Boże Narodzenie, dzień świętego mikołaja czy dwa najpopularniejsze dni świąteczne - urodziny i imieniny. Choć bowiem urodziny i imieniny obchodzimy tylko raz w roku, to codziennie kto inny obchodzi to święto, dlatego zawsze natrafi się jakaś okazja, aby je świętować. Urodziny należą natomiast do najprzyjemniejszych świąt.